Encyklopedie


Primule Brandorádová

Primula Brandybuck


Primule byla nejmladší ze sedmi dětí Rádovského Pána Hrdomíra a Mirabelky Bralové, dcery Starého Brala. Narodila se roku 2920. Primulina matka byla sestra Beladony Bralové, matky Bilbo Pytlíka, čili Primule sama byla Bilbovou sestřenicí.

Stejně jako Beladona, i Primule se provdala do rodiny Pytlíků, když si vzala Drogo Pytlíka, Bilbova vzdálenějšího příbuzného (zajímavé je, že přes rodinu Bralů byla Primule Bilbovi blíže příbuzná než Drogo). Společně žili v Drogově domě (nevíme kde, ale pravděpodobně v Hobitíně nebo okolí, jako většina Pytlíků), ale často navštěvovali Primuliny rodiče v Rádovsku. Pán Hrdomír byl totiž známý svou pohostinností a často pořádal velké hostiny.

Právě na jedné z těchto hostin došlo k tragédii: Když si Primule s Drogem po jídle vyrazili na loďce, utopili se v Brandyvíně. Jak přesně k tomu došlo, není jasné, ale různě zvěsti o tomto incidentu kolovaly ještě po dvaceti letech i v Hobitíně, kde byly oblíbeným předmětem hospodských řečí: Podle jedné verze se loďka potopila pod Drogovou váhou, podle jiné verze ho Primule shodila do vody a on ji stáhl za sebou. Ať to bylo jakkoli, zanechali po sobě dvanáctiletého sirotka, svého jediného syna Froda. Toho pak vychovávali jeho Brandorádští příbuzní, avšak po devíti letech jej Bilbo adoptoval jako svého dědice a přivedl do Dna pytle.

Primule
Laskavka
Dodinas
Dinodas
Asfodela
Adaldrida
Bulvová
Saradas
Marmadok
Hana
Zlaťáková
Gundahar
Bulva
Dina
Kopálová
Milo Pelíšek
Seredik
Madokzpět