Encyklopedie


Orkrist

Orcrist

Bijec, Skřetodrv

Goblin-cleaver, Biter


Orcrist byl meč vyrobený v Gondolinu v Prvním věku, ve starých časech to byla slavná čepel. Podobně jako jiné zbraně vyrobené tehdejšími noldorskými kováři dokázal prozradit blízkost skřetů vlastní září. Název Orcrist znamená "Skřetodrv", skřeti sami ho nazývali Bijec.

Je o něm známo, že to byla slavná čepel, která si vydobyla značný respekt mezi nepřáteli, a pravděpodobně patřila některému z významných gondolinských šlechticů, ale není známo kterému; teorie se různí, ale často bývá zmiňován například Ecthelion.

Po pádu Gondolinu se dostal Orcrist do rukou plenitelů a přežil Válku hněvu a konec Prvního věku, ale jeho další osud je neznámý. Až ke konci třetího věku jej nalezla družina vedená Gandalfem a Thorinem Pavézou v jeskyni zlobrů Vildy, Berty a Toma. Meč si vzal za vlastní Thorin a použil jej v boji proti skřetům v Mlžných horách. Později mu jej však zabavili lesní elfové krále Thranduila, kteří jej uvěznili. Proto nemohl Thorin svůj meč využít ani v bitvě Pěti armád. Až po jejím konci, kdy byl Thorin smrtelně zraněn, král Thranduil meč vrátil a meč byl poté položen na jeho hrob. Trpaslíci pak říkali, že meč září ve tmě, kdykoli se k Ereboru blíží nebezpečí.zpět