Encyklopedie


Nanduhirion

Azanulbizar, Rmutný dol

Dimrill Dale


Nanduhirion Nanduhirion - Rmutný dol
Durinův kámen Gimli, Frodo a Sam u Durinova kamene na břehu Zrcadlového jezera

Údolí před branami Morie. Pramenila tam řeka Stříberka a nacházelo se tam překrásné Zrcadlové jezero – Kheled-zâram. Nad údolím se tyčily tři hory Morie: Caradhras, Celebdil a Fanuidhol. Po probuzení trpaslíků sem přišel Durin Nesmrtelný a pohlédl do Zrcadlového jezera, kde spatřil odraz hvězd nad svou hlavou; tento pohled jej natolik okouzlil, že se rozhodl právě zde založit svou říši Khazad-dûm. Toto místo, kde Durin poprvé pohlédl do Zrcadlového jezero, označoval Durinův kámen.

Poté co byl v Khazad-dûm probuzen balrog a trpasličí království bylo opuštěno, utrpěl i Rmutný dol mnoho zla. V Azanulbizaru se roku 2799 odehrála poslední bitva velké války trpaslíků a skřetů (2793-2799), kdy trpaslíci zvítězili, ale za cenu velikých ztrát. Tehdy padl mimo jiné bratr Thorina II. Frérin, Balinův otec Fundin a král železných hor Náin, syn Grórův, otec krále Dáina. V bráně Morie však byl zabit také vůdce skřetů, Azog.

Protože tak veliké množství padlých nemohli trpaslíci na místě pohřbít do kamenných hrobů, jak bylo jejich zvykem, ani dopravit do jejich domovů, zvolili po této bitvě výjimečné řešení – spálili své mrtvé na pohřebních hranicích. K tomu účelu byl vykácen starobylý les, který do té doby rostl v dolní části údolí. Od té doby bylo dno údolí okolo jezera pokryté pouze trávou.

Po krátkém obnovení trpasličího osídlení právě v Azanulbizaru padl Balin, pán Morie, když ho ze zálohy zastřelil skřet.

Krátce se tu zastavilo Společenstvo Prstenu na svém útěku z Morie po střetnutí s balrogem.
zpět