Encyklopedie


Minas Tirith

Minas Anor, Věž slunce

Tower of the Sun


Ulice Minas Tirith Ulice na jednom z okruhů Minas Tirith
Před branami Minas Tirith Před branami Minas Tirith: Húrin Klíčník, Faramir, Éowyn a Éomer očekávají příchod krále Elessara
Střežené město Minas Tirith, Střežené město
Ulice Minas Tirith Ulice na jednom z okruhů Minas Tirith

Město v Gondoru na úpatí hory Mindolluiny, založené roku 3320 D.v., po Pádu Númenoru. Původní jméno bylo Minas Anor, "Věž Slunce", jako protějšek Minas Ithil na úbočí Ephel Dúath. Kolem města se rozprostírala nížina zvaná Pelennor.

Roku 2 T.v. zde Isildur zasadil semenáček Bílého stromu. 420 bylo město přestavěno králem Ostoherem. V roce 1636, kdy byl Gondor zpustošen velkým morem, zahynul i Bílý strom. O čtyři roky později přemístil král Tarondor královský dvůr z Osgiliathu do Minas Anor, kde také zasadil nový semenáček Bílého stromu. Roku 1900 král Calimehtar nechal postavit slavnou Bílou věž. Roku 2002 padla Minas Ithil pod vládu nazgûlů a byla nazvána Minas Morgul. 2043 nastupuje poslední král Eärnur a město je přejmenováno na Minas Tirith - "Strážní věž". 2050 Eärnur odešel do Minas Morgul bojovat s pánem nazgulů a byl ztracen.

Od té doby vládli Gondoru Vládnoucí správci, z nichž byl první Mardil. 2698 správce Ecthelion I. přestavěl Bílou věž. 2852 zemřel správce Belecthor II. a také Bílý strom; žádný semenáček nebylo možno nalézt.

V roce 3019 proběhla před branami města největší bitva Třetího věku, bitva na Pelennorských polích, kde bojovalo vojsko Gondoru a jeho spojenců z Rohanu proti armádě Jižanů a Morgulskému vojsku pod vedením Pána nazgûlů, jenž však v bitvě zahynul.

Po válce bylo město obnoveno jako královské sídlo králem Elessarem. Byl též nalezen semenáček Bílého stromu, který byl znovu zasazen před Bílou věží.
zpět