Encyklopedie


Melian


Thingol a Melian Setkání Thingola a Melian

Melian byla Maia. Když ve Valinoru zpívala, dokonce i Valar zanechávali své práce a poslouchali ji. Měla ráda slavíky a oni za ní přilétali.

Ráda navštěvovala Středozem a zrovna v době Velké pouti, když elfové byli v Beleriandu, ona byla v místním lese, v Nan Elmothu. Shodou okolností tam byl v té době i Elwë, král Teleri. Spatřil ji, přišel k ní, zamiloval se do ní a padlo na něj kouzlo; a tak tam stáli a stáli dlouhé věky. Když kouzlo pominulo, vyšli z lesa viděli, že se po Beleriandu toulají Sindar - Teleri, kteří zůstali v Beleriandu a čekali na Elweho.

Melian se stala Elweho manželkou, shromáždili početné davy Sindar a odvedli je do lesů Neldoreth a Region a založili království Doriath. Elweho Thingola jako nejvyššího vládce Teleri však uznávali všichni elfové v Beleriandu a zemích na sever od něj. Pod vládou Thingola a Melian během zajetí Melkora, kdy ve Středozemi trvaly věky hvězd, se celému Beleriandu dobře dařilo a země zažívala alespoň odlesk slávy Valinoru. Říká se, že v těchto dávných dobách Melian posvětila horské jezero Aeluin v Dorthonionu.

Po návratu Morgotha do Středozemě a velkých útocích skřetů Melian pochopila, že jejich království je v ohrožení a vytvořila Melianin pás čar a kouzel. Bez dovolení Elwëho a Melian se tak do Doriathu nemohl dostat nikdo, pokud nepřicházel s větší mocí, než byla moc Melianina.

Po tom, co Elweho zabili trpaslíci z Nogrodu, Melian odešla do Amanu a už se do Středozemě nevrátila.zpět