Encyklopedie


Maedhrosova unie

Union of Maedhros


Maedhrosova unie bylo spojenectví proti Morgothovi, které inicioval Maedhros, syn Fëanorův.

Jejím účelem bylo přejít do ofenzívy a vytlačit Morgothova vojska zpět poté, co v bitvě Dagor Bragollach roku 455 Morgoth prolomil obklíčení Angbandu a zpustošil část Beleriandu.

Unie byla vytvořena roku 468 Prvního věku a spojovala Fëanorovy syny, Noldor z Hithlumu, Falathrim, Edain, Východňany i trpaslíky. Kvůli předchozím zlým činům Fëanorovců se odmítli zapojit elfové z Nargothrondu (s výjimkou malé družiny vedené Gwindorem) a Sindar z Doriathu (s výjimkou Mablunga a Belega). Kvůli své izolaci nebyl součástí unie ani Gondolin (přestože nakonec král Turgon se svým vojskem nečekaně dorazil na začátku bitvy).

Síly Maedhrosovy unie byly rozděleny na východní a západní armádu.

Východní armáda:

Západní armáda:

Zpočátku slavilo spojenectví úspěchy a podařilo se mu vyhnat skřety a další zlé tvory z Beleriandu a Dorthonionu. Rozhodující střet byl naplánován na letní slunovrat 472, kdy měly armády Maedhrosovy unie vytáhnout proti samotnému Angbandu. Morgoth ale měl čas se připravit a Maedhros odhalil své záměry příliš brzy. Zrádce Uldor pak zdržel postup východní armády, zatímco západní armáda byla vyprovokována k předčasnému útoku. A tak navzdory nečekanému příchodu vojska krále Turgona z Gondolinu na pomoc západní armádě skončila následující bitva naprostou katastrofou a vešla do historie jako Nirnaeth Arnoediad, Bitva Nespočetných slz.

A to byl konec Maedhrosovy unie a jakýchkoli vážných pokusů zvrátit Morgothův postup do Beleriandu.zpět