Encyklopedie


Mablung Těžkoruký

Mablung of the Heavy Hand


Mablung byl elf z Doriathu, jeden z velkých kapitánů krále Thingola. Jako zástupce krále Thingola byl spolu s Daeronem na hostině u Irvinských tůní.

Později se spolu s Belegem Cúthalionem, králem Thingolem, Berenem a Huanem zúčasnil honu na vlkodlaka Carcharotha a spolu s Belegem také bitvy Nespočetných slz.

Byl vyslán z Doriathu jako velitel doprovodu Morwen Eledhwen a její dcery Nienor, které chtěly navštívit Túrina v Nargothrondu. Když však dorazili na místo, ukázalo se, že Nargothrond byl mezitím vypleněn Glaurungem a skřety. Mablung se vydal na průzkum a našel Nargothrond prázdný, prozkoumal jej, ale nenašel žádnou stopu po Túrinovi. Když odcházel, spatřil jej vracející se Glaurung, který se mu vysmál, že teď ztratil také Morwen a Nienor. Morwen se zkutečně ztratila v mlze a elfové o ní už nikdy neslyšeli. Nienor našli omámenou drakem, ale když se s ní vraceli do Doriathu, při náhlém útoku skřetů zděšeně prchla do divočiny.

Když se Mablung vrátil do Doriathu, požádal krále o propuštění ze služby, protože zklamal jeho důvěru a nesplnil úkol. Král to však odmítl, protože neúspěch nebyl Mablungovou vinou. Mablung přesto strávil následující roky hledáním Morwen a Nienor. Nakonec došel s družinou elfů do Brethilu, kde se setkal s Túrinem a zjistil, že Nienor zahynula. Túrin sám se záhy také zabil a Mablung se svou družinou postavili oběma mohylu a náhrobek, který byl později znám jako Tol Morwen (později byla totiž na tomtéž místě pohřbena i Morwen).

Po smrti krále Thingola byl Mablung posledním, s kým mluvila Melian. Královna svěřila Mablungovi správu Doriathu včetně Thingolova silmarilu a Mablung měl poslat pro Berena a Lúthien do Ossiriandu. Když však Naugrim z Nogrodu zaútočili na Menegroth, padl Mablung jako věrný a statečný bojovník před dveřmi Thingolovy pokladnice.zpět