Encyklopedie


Mîm


Mîm byl jeden z poseldních drobných trpaslíků ve Středozemi. Se svými syny Khîmem a Ibunem žil sám na Amon Rûdhu v západním Beleriandu, dokud roku 487 prvního věku ho nezajal Túrin se svou tlupou psanců.

Mîm slíbil že poskytne Túrinovi a jeho lidem svůj dům výměnou za svůj život. když přišli do jeho domu, zjistili že člen družiny Andróg zastřelil Mîmova syna Khîma, když byl Mîm zajat. Za to Mîm uvalil na Andróga kletbu pokud ještě jednou uchopí luk a šípy. Mîm žil s psanci ve svém domě poklidně a pomáhal jim, dokud nepřišel Beleg lučišník, a protože Mîm elfy nenáviděl, a tím spíš Belega když zachránil Andróga před napněním jeho kletby, zradil Túrinovu tlupu skřetům. Když byli všichni pobiti, chtěl Mîm zabít mučením i Belega, Andróg ho však z posledních sil ranil a Belega zachránil než zemřel. Není známo co se stalo s Ibunem, pravděpodobně byl zabit skřety.

Po pádu Nargothrondu a poté co jej opustil drak Glaurung, Mîm opustil svůj dům a žil v opuštěných jeskyních Nargothrondu až do doby kdy ho našel Túrinuv otec Húrin r. 502 prvního věku. Húrin Mîma našel, když se přehraboval v Nargothrondském pokladu. Mîm ho prosil o slitování, ale jelikož Húrin věděl, že Mîm zradil Túrina, nemilosrdně trpaslíka zabil. Mîm však ještě celý Nargothrondský poklad proklel. Se smrtí Mîma vymírá plemeno drobných trpaslíků.zpět