Encyklopedie


Glum

Sméagol


Je to ryba! Je to ryba!

Glum byl poslední žijící hobit z kmene Statů u Kosatcové řeky. Jeho původní jméno bylo Sméagol.Poprvé vstoupil do dějin Středozemě, když v roce 2463 zavraždil svého přítele Déagola z touhy po Jednom prstenu, který Déagol vylovil z řeky. Glum pak začal Prsten zneužívat pro různé loupeže a slídění, až ho jeho vlastní příbuzní vyhnali. Prsten na něj začal působit tak, že Glumovi začalo vadit sluneční světlo. Proto se vydal do Mlžných hor, kde se skryl do jeskyní a dostal se až k rozlehlému podzemnímu jezeru, kde se usadil. Byl tam více než 500 let, protože Jeden prsten mu dával dlouhověkost. Živil se hlavně rybami, jen občas ulovil některého ze skřetů, který se odvážil příliš hluboko a blízko k jeho jezeru. V roce 2941 se k němu dostal Bilbo Pytlík, když bloudil v jednom skřetím dole a nemohl se dostat ven. Dali si tedy hádankovou soutěž, kterou Bilbo vyhrál a Glum ho tedy vyvedl ven.

O čtyři roky později se vydal pronásledovat Jeden prsten směrem k Ereboru, pronásledování se mu nevydařilo a pak došel až do Mordoru, kde byl zajat a mučen. Sauron ho ale propustil, protože se dozvěděl, kde hledat Jeden prsten, a to ze slov Pytlík a Kraj. Sauron se ale nedozvěděl, kde Kraj leží, takže nazgûlové se velmi zpozdili při Frodově pronásledování. Tehdy si mysleli, že Bilbo a Frodo sídlí u Kosatcové řeky, jak dříve sídlili hobiti.

Když Glum vyšel z Mordoru, byl zajat Aragornem v Mrtvých močálech a přiveden k elfům z Temného hvozdu. Sauronovi skřeti ale na lesní lid zaútočili a Glumovi se podařilo uprchnout. Dostal se až do Morie, odkud začal pronásledovat Společenstvo prstenu. Byl odhalen v Mrtvých močálech Frodem a Samem. Glum jim pak sloužil jako průvodce, až na průsmyku Cirith Ungol je zavedl do tunelu pavoučnice Oduly, aby je Odula zabila a aby Glum pak získal Jeden prsten. To se mu nepodařilo a byl znovu odhalen až v sopce Orodruině, kde Frodovi při boji o Jeden prsten ukousl prst a nakonec spadl do lávy v sopce, kde zahynul a tím také způsobil zničení Prstenu.zpět