Encyklopedie


Eluréd


Thingol a Melian Setkání Thingola a Melian

Eluréd byl synem Diora Eluchíla a Nimloth. Měl bratra, dvojče, který se jmenoval Elurín, a mladší sestru Elwing. Narodil se roku 500 P. v. v Lanthir Lamath a ještě tam zažil Diorovy rodiče, Berena a Lúthien.

Když trpaslíci z Nogrodu roku 503 zabili krále Thingola a vyplenili Menegroth, Dior i s rodinou se přestěhoval do Menegrothu, aby se stal po Thingolovi králem Doriathu. Zpočátku se obnova království dařila a Eluréd se sourozenci tam prožil tři klidné roky života, ale pak přišlo Vyplenění Doriathu roku 506 – Fëanorovi synové nečekaně zaútočili, protože se chtěli zmocnit silmarilu, který byl v Diorově držení (zasazený do náhrdelníku Nauglamíru). Dior a Nimloth byli zabiti a Elwing se sice podařilo s částí lidu uprchnout, ale oba bratři, Eluréd a Elurín, byli zajati.

Maedhros jim nemínil ublížit, ale než mohl rozhodnout o jejich osudu, krutí Celegormovi služebníci odvedli oba šestileté chlapce do lesů, kde je nechali na pospas divoké přírodě. Maedhros toho litoval a dlouho je hledal v doriathských lesích, ale bez úspěchu. O jejich osudu nejsou žádné další zprávy.zpět