Encyklopedie


Durin III.


Durin III.
Durin II.

Durin III. byl král Durinova lidu. Jako všichni trpaslíci z jeho rodu pojmenovaní Durin dostal toto jméno, protože velmi připomínal vzhledem i povahou Durina I. Nesmrtelného. Trpaslíci věřili, že je to vždy sám Durin I., který se znovu vrátil na svět.

Durin III. žil v první polovině Druhého věku, zhruba v 16. století, a byl králem Khazad-dûm v době ukování Prstenů moci.

Byl velkým přítelem Celebrimbora, pána Eregionu, a mezi jeho potomky se tradovalo, že Durin dostal první ze Sedmi prstenů přímo od Celebrimbora a nikoli od Saurona, jak tomu bylo v případě ostatních (Sedmi a Devíti) prstenů.

Roku 1697 začala válka Saurona a elfů Sauron vytáhl s velkým vojskem proti Eregionu, aby se zmocnil všech Prstenů moci. Durin poslal armádu trpaslíků na pomoc Celebrimborovi, ti ale nedokázali zabránit pádu Ost-in-Edhil a smrti Celebrimbora; byli donuceni k ústupu a našli ochranu až v tunelech Khazad-dûm, když za sebou zavřeli Durinovy dveře. Jejich boj ale nebyl marný; díky pomoci Durinova lidu byl Elrond schopen s částí elfů z Eregionu uprchnout na sever a založit útočiště Imladris. Pádem Eregionu tak přišli trpaslíci o nejbližšího spojence; to ale nebyly všechny důsledky války. V stejné době Sauronovi skřeti obsadili také horu Gundabad, která bývala stardávným shromaždištěm trpaslíků, a zmocnili se Ered Mthrin. Odřízli tak na čas komunikaci mezi Khazad-dûm a trpasličí kolonií v Železných horách a také zničili alianci trpaslíků a lidí v severním Rhovanionu.zpět