Encyklopedie


Denethor I.


Denethor I.
(dvě dcery)
Rían

Denethor I. byl desátý vládnoucí správce Gondoru. Narodil se roku 2375. Pocházel z Húrinova rodu, avšak nikoli v přímé mužské linii, nýbrž po své matce Rían, která byla dcerou správce Barahira. Byl pojmenován pravděpodobně po králi Laiquendi z Prvního věku, neboť pojmenovávání po legendárních hrdinech bylo v Húrinově rodě zvykem. Denethor I. měl dvě dcery a syna Boromira.

Když správce Dior zemřel roku 2435 bezdětný, jako nejbližší mužský příbuzný po něm nastoupil ve svých šedesáti letech právě Denethor I., syn jeho sestry Rían.

Většina Denethorovy dvaačtyřicetileté vlády probíhala poklidně, přestože roku už 2460 se Sauron navrátil do Dol Gulduru a skončil tak Ostražitý mír. Mezitím ale Černokněžný král v Minas Morgul tajně vypěstoval nové plemeno skřetů – obávané Skurut-hai (Uruk-hai). Roku 2475, právě když bylo Denethorovi sto let, vyšlo velké vojsko skurutů z Minas Morgul, vyplenilo Ithilien, dobyla Osgiliath a zničilo tamní velký kamenný most. Denethorův syn Boromir skřety porazil a osvobodil Ithilien, ale Osgiliath zůstal od té doby opuštěn a na východní hranici Gondoru od té doby nikdy nebyl úplný mír až do konečné porážky Saurona.

Denethor zemřel o dva roky později roku 2477 a nastoupil po něm jeho syn Boromir, který byl udatný bojovník a velký vojevůdce, ale v předchozí válce utrpěl morgulskou ránu, která ukrátila jeho život.zpět