Encyklopedie


Caras Galadhon

Město stromů


Caras Galadhon bylo hlavní město Lothlórienu a největší sídlo Galadhrim. Založil jej král Amroth ve druhém tisíciletí Třetího věku, protože na východě vzrůstala moc Dol Gulduru a elfové, kteří dosud žili svobodně v lesích, potřebovali nějaké opevněné útočiště. V pozdější době byl Caras Galadhon sídlem Celeborna a Galadriel.

Město leželo na vysokém pahorku v Naith Lórien – výběžku země, ohraničeném řekami: z východu Anduinou a z jihozápadu Celebrantem. Vnější obvod města byl ohraničen suchým příkopem a vysokou zdí. Po okraji příkopu vedla cesta dlážděná bílými kameny. Brána, obrácená k jihozápadu, se nacházela mezi oběma konci okružní zdi, které se překrývaly a tvořily uličku.

Ve městě nestály žádné budovy na zemi, všichni elfští obyvatelé sídlili na podlažích vysokona stromech; v Caras Galadhonu rostly nejvyšší mallorny v celém Lothlórienu (a Středozemi), které připomínaly živě věže. Největší z nich stál uprostřed města na vrcholu pahorku a na něm byl zbudován dům Pána a Paní, Celeborna a Galadriel, který byl nejvyšším bodem celého Lothlórienu. Na prostranství u něj stála stříbrná fontána a voda z ní stékala potůčkem po jižním úbočí kopce přes zahradu v níž stálo Zrcadlo Galadriel.

17. ledna 3019 dorazilo do města Caras Galadhon Společenstvo prstenu krátce poté, co v Morii přišlo o svého vůdce, čaroděje Gandalfa. Pán a Paní je tu přijali a měsíc je hostili, aby se poutníci zotavili z přestálých potíží a připravili na další cestu. Elfové jim tehdy zbudovali pavilon na prostranství mezi stromy, aby nemuseli spát ve výšce. 14. února Frodo a Sam navštívili Zrcadlo Galadriel a o dva dny později družina opustila Caras Galadhon. V březnu 3019 byl Lothlórien třikrát napaden Sauronovým vojskem z Dol Gulduru, ale nevíme, jestli při té příležitosti došlo až k boji o Caras Galadhon. Všechny útoky však byly odraženy.

Ve Čtvrtém věku, když Galadriel odešla na Západ, po nějaký čas vládl v Caras Galadhonu Celeborn sám a jeho říše sahala i na východní břeh Anduiny do jižní části Zeleného hvozdu. Později však i on se zbytkem svého lidu odešel a Caras Galadhon byl opuštěn.zpět