Encyklopedie


Bungo Pytlík

Bungo Baggins


Bungo
Laura
Ponravová
Linda
Adamanta
Cvalíková
Bingo

Bungo Pytlík byl hlava rodiny Pytlíků a nejstarší z pěti dětí Mungo Pytlíka a Laury Ponravové. Byl to solidní a pohodlný hobit, a dobře tak zapadal do vážené rodiny Pytlíků. Narodil se roku 2846 a přiženil se do rodiny Bralů, když si vzal za manželku Beladonu Bralovou, dceru Starého Brala. Díky bohatému věnu, které si Beladona přinesla, mohl Bungo vybudovat luxusní hobití noru v Hobitínském kopci, kterou pojmenoval Dno pytle a která se později stala místem mnoha pamětihodných událostí.

Bungo a Beladona měli pouze jedno dítě, syna jménem Bilbo. Bungo jej vychoval se spoustou užitečných úsloví, které Bilbo později občas zmiňoval během svých dobrodružství:

"Každý drak má nějakou slabinu", jak říkával můj otec, třebaže jistě ne z osobní zkušenosti. H 12

"Dokud člověk žije, dotud doufá", jak říkával můj otec, a "Do třetice všeho dobrého." H 13

Bungo si zřejmě potrpěl na dobré víno; víme o dvanácti lahvích Staré vinice z Jižní čtvrtky, které uložil do sklepů Dna pytle, kde pak víno zrálo přinejmenším tři čtvrtě století, do roku 3001, kdy je Bilbo věnoval svému bratranci Rorimaku Brandorádovi. Další zásoby Staré vinice zůstaly v Dně pytle Frodovi a úplně poslední vypil Frodo s přáteli na oslavě svých a Bilbových narozenin těsně před odchodem z Dna pytle.

Roku 2916 zemřela Bungova matka Laura a Bungo se stal hlavou rodiny Pytlíků. O deset let později ale zemřel sám, na hobita v poměrně nízkém věku osmdesáti let. Jeho manželka zemřela o osm let později. Hlavou rodiny Pytlíků se následně stal Bilbo.zpět