Encyklopedie


Brand


Brand
Bard II.

Brand byl třetím králem Dolu. Byl synem krále Baina a vnukem Barda Lučištníka. Nastoupil na trůn po smrti svého otce a za jeho vlády moc Dolu vzrostla a jeho území se rozšířilo daleko na východ a na jih od Esgarothu. Brand těžil z úzké spolupráce a spojenectví s trpaslíky z Ereboru.

Zároveň ale muselo čelit rostoucím problémům s tím jak se zvětšovala moc Saurona a schylovalo se k Válce o Prsten. Východňané pod vlivem Saurona začali dotírat na východní hranice království a roku 3017 přišli za Brandem a za králem Dáinem II. poslové z Mordoru s výhrůžkami, které v Brandovi vyvolaly strach.

Král Brand však nakonec hrozbám nepodlehl a pevně stál proti nepříteli. Když v roce 3019 vojsko Sauronových spojenců překročilo řeku Carnen a táhlo proti němu, Brand se stáhl do Dolu a spolu s trpaslíky tam po tři dny bojoval proti nepřátelskému vojsku. Nakonec však král Brand v bitvě v Dolu padl, když bojoval po boku trpasličího krále Dáina. Poté byl zbytek lidí z Dolu a trpaslíků zahnán do Hory, kde zůstal obležen vítěznými Východňany. Teprve když na sever dorazila zpráva o Sauronově porážce, nepřátelé ztratili odhodlání a obležení bylo prolomeno.

Po Brandově smrti se novým králem Dolu stal jeho syn Bard II..zpět