Encyklopedie


Boromir (správce Gondoru)


Boromir byl jedenáctý vládnoucí správce Gondoru. Byl třetím dítětem a jediným synem správce Denethora I. a narodil se roku 2410 za vlády svého praděda, správce Barahira. Jak bylo v Húrinově rodě zvykem, byl pojmenován podle jednoho z hrdinů Prvního věku, Boromira, pána Ladrosu. Původně nebyl v přímé linii následnictví správcovského úřadu, ale protože jeho prastrýc, správce Dior roku 2435 zemřel bezdětný, úřad správce přešel na syna Diorovy sestry Denethora, čímž se Boromir stal následníkem.

Boromir byl šlechetný muž a schopný válečník. Své mládí prožil v posledních letech Ostražitého míru, roku 2449 se mu narodil syn Cirion.

Avšak roku 2460 se Sauron posílen vrátil do Dol Gulduru a začal odtud šířit svůj zlý vliv. Nazgûlové v Minas Morgul vypěstovali novou rasu skřetů, Uruk-hai, a roku 2475 vyšli ve velké síle do boje, ovládli celý Ithilien a obsadili Osgiliath. Boromir vedl obranu Gondoru a osvědčil se jako velký kapitán, i sám Černokněžný král se ho prý obával.

Roku 2477 Denethor I. zemřel a Boromir se stal vládnoucím správcem. Zdědil říši v obležení, ale vedl několik tažení proti silám Minas Morgul, až se mu podařilo Ithilien osvobodit a zahnat skřety zpátky do Mordoru, ale Osgiliath zůstal pobořen a opuštěn a a tamní velký kamenný most byl zničen.

Boromir sám při těchto bojích ale utržil morgulskou ránu, která ukrátila jeho dny; zemřel dvanáct let po svém otci, roku 2489. Správcem se po něm stal jeho syn Cirion.

Správce Boromir byl díky osvobození Osgiliathu a Ithilienu později připomínán jako jeden z velkých hrdinů Gondoru. Jeho příklad byl obzvláště aktuální ve 30. století Třetího věku, kdy se Sauron otevřeně vrátil do Mordoru. Možná právě proto pojmenoval tehdy správce Denethor II. svého prvního syna taktéž Boromir. A i ten se ukázal být schopným válečníkem a kapitánem a dokázal také znovudobýt Osgiliath z rukou nepřátel (ačkoli stejně jako jeho stejnojmenný předek zemřel předčasnou smrtí na následky zranění z boje).zpět