Encyklopedie


Bílý strom

White Tree


Bílý strom bylo původně jedno z označení pro Telperion, jeden ze Dvou stromů ve Valinoru. Později se tímto titulem označovaly vznešené stromy, pocházející z Galathilionu, což byl strom, který Yavanna vytvořila pro elfy ve městě Tirion jako zobrazení jejich milovaného Telperionu (ačkoli sám nezářil). Jednotlivé Bílé stromy se tak později staly jednou z nejobdivovanějších a nejcennějších věcí na Tol Eressëa, Númenoru a v Gondoru. I ve Středozemi se tyto stromy mohly dožít tisíců let, ale jen nesmírně zřídka nesly plody. Pro Gondor měl tamější Bílý strom takovou důležitost, že se dostal i do znaku království.

Známé Bílé stromy byly:

  1. Galathilion v Tirionu
  2. Celeborn na Tol Eressei – z něj pocházely všechny Bílé stromy na východní straně moře
  3. Nimloth na Númenoru – rostl po tisíce let v Armenelosu než jej Sauron nechal spálit, asi roku 3290 D. v.
  4. Bílý strom Minas Ithil (asi 3320-3429 D. v.) – vyrostl z plodu Nimlothu, který Isildur tajně odnesl před jeho spálením. Strom byl zasazen v Isildurově městě Minas Ithil, ale byl zničen po jeho dobytí Sauronem.
  5. První Bílý strom Minas Tirith (2-1636 T. v.) – pocházel ze semenáčku, který Isildur odnesl při ústupu z Minas Ithil. Po válce jej zasadil v Minas Tirith na památku svého bratra Anáriona. Strom zemřel při Velkém moru.
  6. Druhý Bílý strom Minas Tirith (1640-2872 T. v.) – semenáček prvního stromu, který nechal král Tarondor zasadit na jeho místo. Žil po zbytek vlády králů a během vlády správců až do smrti správce Belecthora, kdy uschnul. Protože v té době nemohl být nalezen žádný semenáček, byl mrtvý strom ponechán na svém místě.
  7. Třetí Bílý strom Minas Tirith (od 3019 Č. v.) – byl zasazen králem Elessarem, který objevil semenáček na posvátném místě vysoko na úbočí Mindolluiny, kam jej zasadil někdo z jeho předchůdců.zpět