Encyklopedie


Aredhel

Ar-Feiniel, Írissë, Bílá noldorská paní

White Lady of the Noldor


Aredhel Ar-Feiniel byla elfka z Noldor z Finweho rodu, dcera krále Fingolfina. Byla vysoká, měla černé vlasy a světlou kůži a vždycky nosila bílé či stříbrné šaty, což jí získalo přízvisko Bílá noldorská paní. Měla v oblibě lov a jízdu na koni v otevřené přírodě a vždy se přátelila se svými bratranci, syny Fëanorovými, hlavně Celegormem a Curufinem.

Spolu s většinou svého rodu odešla do Středozemě během Útěku Noldor. Když Nodlor založili své říše, usadila se v Nevrastu se svým bratrem Turgonem. Později s ním také odešla do Gondolinu.

Po dvou stoletích však Skryté město svobodomyslnou Aredhel omrzelo a toužila znovu se vydat do rozlehlých zemí venku a navštívít Fëanorovy syny. Král Turgon nakonec neochotně svolil a vypravil jí doprovod. V Nan Dungorthebu se ale Aredhel od svého doprovodu neúmyslně oddělila a sama dojela do Himladu, země Celegorma. Ten však byl v té době pryč a Aredhel se sice ubytovala v jeho sídle, ale brzy se začala sama toulat krajem, až na jedné projížďce zabloudila do lesa Nan Elmothu.

Zde sídlil Temný elf Eöl, který Aredhel zdálky spatřil a na první pohled se do ní zamiloval, přestože nenáviděl Noldor. Využil svých kouzel, aby ji přilákal do svého vlastního sídla, kde ji přijal a hostil a nakonec ji přesvědčil, aby se stala jeho manželkou. Aredhel mu porodila syna Maeglina, který se pod učením svého otce a trpaslíků z Ered Luin stal zručným kovářem.

Aredhel zprvu zůstávala po boku Eöla dobrovolně, ale po letech ji opět přepadl neklid, toužila znovu navštívit své příbuzné a vyprávěla Maeglinovi o Noldor a o Skrytém městě. Eöl to neviděl rád a zakázal manželce i synovi odejít. Jednou však, když byl sám na návštěvě u trpaslíků, Aredhel s Maeglinem tajně uprchli a vydali se do Gondolinu. Úspěšně se tam dostali a král Turgon s radostí přivítal zpět svou sestru i synovce. Eöl však šel po jejich stopách až k branám Gondolinu, kde byl zajat strážemi. Před Turgonovým trůnem došlo k nešťastné výměně názorů, která skončila tím, že zákeřný Eöl hodil otrávenou dýku na svého syna, kterého chtěl raději zabít, než aby jej nechal u Noldor. Aredhel se však vrhla před Maeglina, a tak byla zraněna sama a ještě té noci otrávené ráně podlehla.

Eöl byl za svůj čin popraven svržením z hradeb Gondolinu, z Maeglina se pak stal gondolinský princ a jeden z velkých šlechticů, avšak nakonec zapříčinil zkázu města.zpět