Encyklopedie


Amon Sûl

Větrov

Weathertop


Amon Sul Věž Amon Sûl
Velká východní cesta Skupina trpaslíků putujících po Velké východní cestě

Nejjižnější kopec z Větrovských vrchů. Název Amon Sûl znamená "větrný vrch". Když bylo založeno Severní království - Arnor, byla tu postavena mohutná strážní věž se stejným názvem Amon Sûl, která se stala stanovištěm jednoho z palantírů. Před válkou Posledního spojenectví na konci Druhého slunečního věku právě zde očekával král Elendil příchod svého spojence Gil-Galada z Lindonu.

Když došlo roku 861 T.v. k rozdělení Arnoru na království Arthedain, Cardolan a Rhudaur, ocitl se Amon Sûl přímo na jejich rozhraní a proto byl po dlouhou dobu předmětem potyček, hlavně kvůli palantíru, který zde byl uchováván.

Když vznikla kolem roku 1300 na severu Černokněžná říše Angmar, stal se právě Amon Sûl jedním z hlavních cílů Černokněžného krále. V roce 1356 tu byl při obraně zabit Arthedainský král Argeleb I.. Pak byly Větrovské vrchy udržovány Arthedainem a Cardolanem proti Angmaru a Rhudauru až do roku 1409, kdy z Angmaru vyšlo velké vojsko, které oblehlo Amon Sûl, porazilo Dúnadany a dobylo pevnost. Ta byla potom spálena a stržena. Král Arveleg byl zabit, ale palantír z Amon Sûlu byl zachráněn a na ústupu odnesen do Fornostu. Kopec Větrov od té doby zůstal pustý, na vrcholku byl jen kruh kamenů - zbytek staré věže - a byl pouze čas od času navštěvován Dúnadany.

3. října 3018 tu byl čaroděj Gandalf obklíčen a přepaden hlídkujícími nazgûly a unikl jim. O tři dny později byla třemi nazgûly přepadena pod vrcholkem družina hobitů vedená Aragornem. Frodo tu byl raněn morgulskou dýkou.
zpět