Encyklopedie


Éomer Šťastný


Éomer
Lothíriel
Elfwine
(tři sestry)

Éomer byl synem rohanského maršála Éomunda a Théodwyn, dcery krále Thengela. Měl sestru Éowyn.

Narodil se roku 2991 T. v.. Když mu bylo sedm let, jeho otec byl zabit při boji se skřety a jeho matka zemřela zármutkem. Král Théoden ale přijal Éomera a Éowyn do svého domu a vychovával svého synovce a neteř jako vlastní děti a oni ho milovali jako svého otce.

Ještě mlád, roku 3017, se stal maršálem Marky a dostal otcovo pověření na východě Marky. Na začátku roku 3019 se setkal na rohanských pláních s Aragornem, Gimlim a Legolasem a navázal s nimi přátelství. Spolu s nimi se účastnil Bitvy o Hlásku a navštívil Železný pas. Pak se jejich cesty rozdělily a zatímco Aragorn se vydal na Stezky Mrtvých, Éomer jel s králem Théodenem shromáždit rohanskou jízdu s ní pak na východ do Bitvy na Pelennorských polích. Aniž to tušil, jela s vojskem také jeho sestra Éowyn, přestrojená za muže. Protože ve Válce o Prsten padl Théodenův syn Théodred v bitvě se Sarumanem u Brodů přes Želíz, když král Théoden umíral na Pelennorských polích, jmenoval Éomera svým dědicem a nazval jej králem.

Éomer se stal velkým králem. Nastoupil na trůn v mladém věku pouhých 28 let, vládl déle než všichni rohanští králové před ním (kromě Aldora Starého). Byl přítelem krále Elessara a knížete Imrahila. Často jezdil do Gondoru a roku 3021 se oženil s Imrahilovou dcerou Lothíriel. Spolu měli syna Elfwina Sličného, který po Éomerovi nastoupil na trůn.

Král Elessar obnovil Éomerovi Cirionův dar a Éomer znovu složil Eorlovu přísahu. Tak se stal Rohan jedinou zemí ze starodávné rozlohy Gondoru a Arnoru, která nebyla zahrnuta do Obnoveného království. Éomer svou přísahu často plnil a vyjížděl spolu s gondorským vojskem proti nepřátelům do dalekých krajů na východě a na jihu. Roku 63 Č. v. vycítil, že se jeho život chýlí ke konci, a tak poslal pro Smíška, aby ho ještě jednou spatřil. Ten přijel spolu s Pipinem a oba dva pobývali v Rohanu u Éomera, dokud ten na podzim tohoto roku neskonal.zpět