Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "čtyři a dvě":


Původní příspěvek:
Good Man
23.03.2012 14:59:58 id4686  
Mě zde šlo spíše o to nedorozumění, co se týká moci a schopností Ainur, potažmo to dělení na Valar a Maiar, jako kdyby Valar byli bohové a Maiar jen polobohové... nejdůležitější rozdíl mezi nimi je spíše ve stáří každého ducha, v tom, jak na něj Ilúvatar sám nahlížel a dal jim možnosti, a pak sami, jak se jevili v očích Eldar. vždyť Teleri nebo Númenorejci ctili mořské Maiar (Ossëho a zvlášť Uinen) jako Valar, stejně jako Východňané ctili zprvu Morgotha (než-li jim upřel Beleriand), a především pak Mairona/Saurona jako Boha-krále nad všechny Valar nebo Jednoho nad nimi (ať už jakkoli malé nebo jen trochu širší poznání o nich nebo znali o nich legendy).
Jednoduše chci říci, že to dělení Valar a Maiar není až tak zásadní pro skutečnou schopnost prosazovat svou vůli na zbytek obyvatelstva Ardy, v čemž Temní páni byli lepší (zdaleka), ale spíše jako pro tu politiku Amanu, u Soudného kruhu, nebo jen prostý fakt, že Valar měli spíše poznání o základních elementech, nebo 'oboru', světa; vdzuch, voda, světlo atd..., zatímco Maiar pak spíše vynikali oproti nim jen v určitém 'podoboru'... vždyť Ulmo 'daroval' vládu nad mořem Ossëmu a pak již nikdy nijak není zaznamenáno, že by mohl proti němu zasáhnout a uklidnit Bližší moře, i když byl 'otevřeně' pro Morgotha, a Aulë sám musel prosit UInen, jeho manželku, tedy Aulë sám nemusel mít pravomoc, i když Aratar, ho zastavit v moři.
Ještě je tu pro mě jiný, důležitý fakt... že ti Ainur přidružení nebo podobní Aulëmu, jsou nejmocnějšími (neříkám na nějaký připitomělý souboj jednoho na jednoho) vůbec, totiž vycházející z toho, že jsou nejblíže k Ilúvatarovi... řemeslnictví, tvoření, budování, tedy všechno nejblíže související s 'mocí'... Proto Melkor a Mairon padli za oběť pýchy, stejně jako Curumo, a ne nepodobně na tom byl i Aulë, a jejich výtvory dalece zkrášlili historii Ardy, leč účelem na začátku bylo dobro nebo zlo, než jak ostatní Valar plánovali (nebo většina z nich, například Tulkas věděl prd o většině těchto důležitých věcech, on vůbec působí jako malé dítě obdarované neúnavnými svaly).