Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "deset a čtyři":


Původní příspěvek:
Neral
02.09.2010 15:43:29 id4400 Re: Devět prstenů lidí  

anonym 25.06.2010 22:45 napsal:
Mohl by mi někdo znalejší v legendáriu Tolkiena říci, co by se stalo, kdyby si někdo nasadil jeden z devíti prstenů lidí za předpokladu, že Sauron by Jeden neměl, ale devět by už bylo na světě? V přízrak by se neproměnil, ale nahradil by jednoho z přízraků, i když by byl mocný člověk, nebo by přízrak prostě zůstal a uživatel onoho přízraka by stejně využíval moc prstenu - tedy věčný život a "magii"?
Prsteny moci obecně podle Tolkienovy koncepce obecně umožňují propojení viditelného a přízračného světa. Když si ho nasadí člověk (nebo hobit), tak se dočasně přesune z viditelného do přízračného světa. Z vnějšího pohledu tak je neviditelný, pro přízraky naopak viditelný a zároveň díky tomu třeba Frodo s Prstenem viděl mnohem jasněji nazgûly než okolí. Navíc samozřejmě když prsten moci používá někdo s dostatečně silnou vůlí, tak může využívat další jeho moc. Protože ale přízračný svět není pro lidi přirozený, tak používání (nebo i jen vlastnictví) prstenu moci má ten nežádoucí efekt, že časem se začne dotyčný permanentně přesouvat do přízračného světa. Náznak toho cítil Bilbo v úvodu Pána prstenů, když si stěžuje na to, že se cítí "řídký", nebo Frodo ke konci, když ho Sam nese a necítí skoro žádnou váhu. Samozřejmě že ten přesun do přízračného světa nemusí být tak úplný jako u nazgûlů (ze kterých Sauron cíleně chtěl udělat přízraky) – třeba Sméagol se nikdy přízrakem nestal, a to měl Prsten 500 let (ale Sauron o něm nevěděl), nicméně stopy to na něm zanechalo dost výrazné.

Čili zpátky k otázce: Co by se stalo, kdyby někdo našel a nasadil si jeden z Devíti prstenů? Podle mě by byl efekt podobný jako u Jednoho – jenom nejspíš slabší. To znamená nějaký obyčejný hobit nebo slabší člověk by stejně časem skončil podobně jako Glum. Člověk se silnou vůlí by se mohl stát mocnějším a měl by zdánlivě věčný život, ale časem by ho moc prstenu stejně začala ovlivňovat a přibližovat Prstenovým přízrakům. Nějaký vznešený elf by snad mohl tímto prstenem slušně vládnout pozitivními výsledky (i když ne tak silně jako s jedním ze Tří). Samozřejmě pokud by Sauron nezískal Vládnoucí prsten...