Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Rozebírání různých více či méně filozofických problémů)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "šest a jedna":


Původní příspěvek:
Adolescent
21.11.2006 10:33:20 id1840  

dagorethel: Nebudu se s tebou přít o rozdíl ve významu "omámit" a "oklamat". Míra Sauronova vlivu skrze šutr byla samozřejmě různá a nezanedbatelný vliv měla vedle duševní síly jedince samozřejmě i jakási "právní způsobilost" (rozuměj Dúnedain) kámen používat. Neboli Aragorn by Sauronovi šutr dost možná nevyrval, nebýt jeho elitního númenorského původu.

Velmi rámcově lze usoudit, že síla vůle Sauronova komunikačního partnera určovala, do jaké míry takový partner podlehne vizím či myšlenkám předávaným přes šutr. Dúnadanské právo na používání šutru pak ovlivňovali schopnost kámen vymanit z cizího vlivu neprávoplatných uživatelů (a v případě Saurona i mnohem mocnějších).

Protože ani Sauron, jeden z nejmocnějších chlápků ve Středozemi, možná dokonce nejmocnější, nedokázal palantíri "navždy" ovládnout, je vidět, že kameny měly svou vlastní paměť a byly poměrně mocné samy o sobě. Pamatovaly si, že jsou darem Eldar pro Númenorejce, a tito jsou tedy právoplatní uživatelé. Správný a původní účel palantírů však byl toliko předávat vizuální informace na dálku. Jakmile je někdo začal používat k mocenskému ovládnutí slabších telepartnerů, potřeboval k tomu velkou sílu vůle (Sauron, Saruman apod.). Kameny se tomu bránily.