Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Jazyky)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "sedm a tři":


Původní příspěvek:
Istalóki
16.03.2010 21:25:50 id4179 Pár nejistot  

Při svém samostudiu jsem narazil na pár nejasností ohledně pádů a některých slov, v quinejštině (quenye, jak je komu libo). Momentálně si vybavuji jen jednu, česem si snad vzpomenu na další: týká se dloužení přízvučné slabyky v některých pádech a nejsem si jist, který z výrazů je ten vhodný:

Nominativ: sg. Tië; d. Tiët; pl. part. Tiëli/Tiéli; pl. Tiër Genitiv: sg. Tiëo/Tiéo; d. Tiëto/Tiéto; pl. part. Tiëlion/Tiélion; pl. Tiëron/Tiéron Possesiv: sg. Tiëva/Tiéva; d. Tiëtwa; pl. part. Tiëlíva; pl. Tiërwa Lokativ: sg. Tiëssë; d. Tiëtsë; pl. part. Tiëlissë; pl. Tiëssen Ablativ: sg. Tiëllo; d. Tiëlto; pl. part. Tiëlillion; pl. Tiëllon/Tiellor Alativ: sg. Tiënna; d. Tiënta; pl. part. Tiëlinnar; pl. Tiënnar Instrumentál: sg. Tiënen/Tiénen; d. Tiënten; pl. part. Tiëlínen; pl. Tiëinen Dativ: sg. Tiën; d. Tiënt; pl. part. Tiëlin/Tiélin; pl. Tiërin/Tiérin Respektiv: sg. Tiës; d. Tiëtes/tiétes; pl. part. Tiëlis/Tiélis; pl. Tiëris Akuzativ: sg. Tié; d. Tiët; pl. part. Tiëlí/Tiélí; pl. Tiëí

Jakékoli opravy příjmám. Vážně si nejsem jist. Spoustu těch koncovek jsem opsal z mě již neznámého materiálu, který bych však s vypětím sil dohledal. Ale s tou délkou samohlásky si vážně nevím rady.

Právě jsem si vzpoměl na druhou nesrovnalost, o níž nevím, že by byla někde řešena: Adjektiva, rozlyšují číslo, ale setkal jsem se pouze se singulárem a plurálem, je-li adjektivum připojeno ke slovu v duálu, či plurálu partativu použije se samostatný tvar pro ono číslo, nebo singulár či plurál? (Vzhledem k tomu, že jsem na to nikde nenarazil předpokládám že adjektiva se neshodují v pádu, ale ani tím si nejsem jist.)