Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Geografie a historie)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "osm a dvě":


Původní příspěvek:
Lothíriel
17.01.2006 22:12:43 id940 Re: Helcar  
Neral: No, vypadá to, že tvůj příspěvek je natolik komplexní, že si radši nikdo netroufl na něj reagovat. Ale protože by byla škoda, kdyby takový příspěvek zůstal bez reakce, tak zkusím napsat svůj názor.icon_biggrin.gif A zkusím k tomu použít i ty tvoje citace.icon_wink.gif
Neral 10.01.2006 03:06 napsala:
... Z toho celkem jasně vyplývá že v té době, na začátku Prvního věku, už muselo existovat jezero Rhún více méně v pozdější podobě a tím pádem nemohlo být součástí větší vodní plochy - Helcaru - tak jak je ukázáno na mapě v Atlasu.
Souhlasím. Na základě těchto informací je docela jasné, že v době putování lidí už existoval Rhûn v nynější podobě. Tím pádem by se dalo i říct, že mapa v Atlase tím pádem nemůže být správná. Nebo aspoň nemůže být platná pro První věk.
Neral 10.01.2006 03:06 napsala:
Rhún vznikl tak, že zbytek Helcaru byl vysušel při nějaké velké události, měnící svět. V úvahu připadá jenom Válka hněvu na konci Prvního věku - tak to prezentuje Atlas; to ale odporuje předchozím citacím z PR, a proto se mi to nepřijde jako správná domněnka.
To je jasné. Pokud opravdu Rhûn během prvního už existoval tak jak dneska, jak vyplývá z předchozího, tak nemohl zaniknout při válke hněvu.
Neral 10.01.2006 03:06 napsala:
Rhún je pozůstatek Helcaru, ale k vysušení nedošlo naráz při nějaké velké změně světa, ale Helcar prostě postupně vyschnul jako Aralské jezero (to není ve Středozemi). Je to takové kompromisní vysvětlení, které mi přijde i celkem pravděpodobné; během putování elfů na západ tu ještě byl veliký Helcar (k tomu patří 'a bay in the Inland Sea of Helkar') a když šli okolo lidé, tak už zbyl jenom Rhún (a ktomu se pak teoreticky může vztahovat 'beyond the Great River and the Inner Sea').
To mi připadá celkem rozumné
Neral 10.01.2006 03:06 napsala:
Rhún existoval už během putování elfů odděleně od Helcaru. Není asi nic, co by to dokazovalo, naopak se dá namítnout, že u pochodu Eldar se zmiňuje jenom moře Helcar a žádné další jezero, ale i přesto bych to úplně nezavrhoval. Taky si nemyslím, že by nezbývalo pro Helcar místo, podle mě mohl být ještě o něco na východ od jezera Rhún. Taky to dává opět prostor k tomu, aby Helcar zanikl během změn způsobených Válkou hněvu, což mi připadá do jisté míry uvěřitelnější, než aby celé moře včetně Cuiviénenu jen tak vyschlo. Ostatně v Silmarillionu se píše 'V proměnách světa byly tvary země i moří rozbity a předělány; řeky si nezachovaly svůj směr a hory nezůstaly nepohnuté a ke Cuiviénenu není návratu', což naznačuje nějaký "násilný" zánik Cuiviénenu.
No nevím, taky se mi nezdá, že by bylo směrem na východ dost místa, aby tam byl Rhûn a ještě o něco dál potom nezávisle na něm Helcar...
Neral 10.01.2006 03:06 napsala:
4. Ještě mě napadá jedna možnost, kombinující ty předchozí - tedy že Rhún byl původně součástí Helcaru (i během velkého pochodu Eldar), postupem času se ale Helcar trochu zmenšil a ustoupil od svých západních břehů a Rhún se tak od něj oddělil. Což by znamenalo, že během putování lidí na západ byl už Rhún v dnešní podobě, ale tím 'beyond the Great River and the Inner Sea' by přitom mohl být ještě myšlen Helcar. A ten pak mohl (na rozdíl od Rhúnu) zaniknout během Války hněvu.
Možná, ale nevím jestli to není už trochu přitažené za vlasy...
Neral 10.01.2006 03:06 napsala:
Ještě mě napadla jedna věc - není mi úplně jasné, co přesně Christopher myslí tím "Nor is it easy to understand how Hildorien 'in the midmost parts of Middle-earth' could be 'in regions which neither the Eldar nor the Avari have known'."
No tak v mě v prvé řadě není jasné, co je myšlené tím "midmost parts of Middle-earth", protože pokud to je myšlené nejenom jako prostředek ve směru sever-jih, což by bylo v pořádku, anebo taky prostředek ve směru východ-západ, což odporuje tomu, že Hildórien měl ležet na pobřeží Východního moře.