Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Geografie a historie)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "pět a jedna":


Původní příspěvek:
Menelmacar
03.08.2007 13:40:02 id2466 Statové  

Nedávno Neral psal, že někde četl, že Statové žili u Kosatcové řeky ještě v době Války o Prsten. Zapátral jsem a podle NP se zdá, že Tolkien byl v této otázce dost rozpolcený (jak nepřekvapivé icon_smile.gif):

a) určitě tam žili v r. 2463, kdy Déagol našel Prsten a i "krátce" po tom (podle vyprávění, jak byl Sméagol vyhnán z vesnice) b) podle jedné verze Khamûl ostatním nazgûlům řekl: "...že v údolích Anduiny se nedají nalézt žádná sídliště půlčíků a že vesnice Statů u Kosatcové řeky jsou dávno opuštěné." c) další verze líčí, že když nazgûlové ke Kosatcové řece dorazili: ...nebylo sídliště Statů tou dobou zcela opuštěné a ti Statové, kteří tam bydlili, byli nazgûly pobiti nebo vyhnáni." d) potom ještě "v dopisu z roku 1959 otec napsal: "Mezi léty 2463 a počátkem Gandalfova pátrání po Prstenu (téměř pět set let potom) [Statové], jak se zdá, skutečně zcela vymřeli (samozřejmě kromě Smégola), nebo uprchli před stínem Dol Gulduru."

S největší pravděpodobností to tedy vypadá, že Statové území kolem Kosatcové řeky (mimálně) ještě po poměrně dlouhou dobu obývali. Jestli tam žili až do Války není jisté. Každopádně se jim tam "pod stínem Dol Gulduru" příliš nedařilo a jejich osady upadaly. Snad se jejich poslední roztroušené zbytky smísily s ostatními lidmi, co žili v okolí Hvozdu.