Novinky

zprávyobrázkyencyklopediečlánkydiskuse
vševše kromě diskuse

Zobrazit novinky mladší než:

  3. únor 2023
Drúedain
Drúedain
Drúedain, Divocí lidé více»
  1. únor 2023
obrovští pavouci
Obrovští pavouci byli pavouci nebo tvorové podobní pavoukům, dorůstající ohromných rozměrů. Zatímco ve Středozemi žili i normální pavouci obvyklé velikosti, obří pavouci byli inteligentní a zlí tvorové. ... První z nich byla Ungoliant, mocný zlý duch, který na sebe vzal ... více»
 30. leden 2023
Dveře Dna pytle
Dveře Dna pytle
Dveře Dna pytle více»
 27. leden 2023
Ambarkanta
Ambarkanta
Ambarkanta – Tvar světa. Podle Tolkienových náčrtů tvaru Ardy v Prvním věku. více»
 24. leden 2023
Belba Pytlíková
Belba Pytlíková byla členem rodiny Pytlíků z Hobitína. Byla druhým dítětem a první dcerou synem Mungo Pytlíka a Laury Ponravové. Byla tedy mladší sestrou Bungo Pytlíka a tedy tetou Bilba. ... Narodila se roku 1256 Krajového letopočtu. Provdala se za Rudigara Bulvu a měli spolu ... více»
 23. leden 2023
Oto Pytlík ze Sáčkova
Oto Pytlík byl členem rodiny Pytlíků z Hobitína a zakladatel její větve, Pytlíků ze Sáčkova. Byl synem Longo Pytlíka a Kamélie Sáčkovské. Narodil se roku 1310 Krajového letopočtu. ... Jeho matka byla dcera hlavy rodiny Sáčkovských (v originále Sackville), a protože ten ... více»
 23. leden 2023
Númenorejská směrová růžice
Númenorejská směrová růžice
Númenorejská směrová růžice. Inspirováno Tolkienovými dekorativními kresbami reprezentujícími tvorbu Númenoru. více»
 20. leden 2023
m.s.: "Všetkým! Všetkým! Všetkým! Bude podviazaný rozum! Pripravme sa!"
téma: Volná diskuse
Všetkým! Všetkým! Všetkým! Bude podviazaný rozum! Pripravme sa! ... Existuje reálne nebezpečenstvo, že ak by došlo na Slnku k mimoriadnej erupcii, doprevádzanej silným elektromagnetickým žiarením, mohla by byť poškodená, alebo dokonca až zničená všetka pozemská ... více»
 20. leden 2023
Longo Pytlík
Longo Pytlík byl členem rodiny Pytlíků z Hobitína. Byl třetím dítětem a druhým synem Mungo Pytlíka a Laury Ponravové. ... Vzal si za ženu Kamélii Sáčkovskou, dceru hlavy rodiny Sáčkovských (v originále Sackville), a měli spolu syna Otu. Ten dostal později dvojité příjmení ... více»
 20. leden 2023
Udûn
Údolí Udûn se nacházelo na okraji Mordoru, mezi pohořími Ered Lithui a Ephel Dúath. ... Vstup do údolí byl od severu z pláně Dagorlad průsmykem Cirith Gorgor, který byl uzavřený Černou bránou, a od jihu z plošiny Gorgoroth průsmykem Carach Angren. ... Jméno Udûn se překládá ... více»
 20. leden 2023
Dovolím si teď trochu opravdového světla
Dovolím si teď trochu opravdového světla
Dovolím si teď trochu opravdového světla – Gandalf v Morii více»
 20. leden 2023
lembas
Lembas neboli cestovní chléb byla zvláštní potravina, kterou připravovali elfové. ... Byly to oplatky opečené dohněda na povrchu, ale krémové barvy uvnitř. Dokud byly zabalené ve svém obalu z listů, vydržely čerstvé celé měsíce. ... Jako první lembas připravila Yavanna ze ... více»
 20. leden 2023
Lembas
Lembas
Lembas – cestovní chléb elfů více»
 16. leden 2023
Stará cesta hvozdem
Starobylá cesta známá jako Stará cesta hvozdem či Trpasličí cesta (sindarsky Men-i-Naugrim) byla hlavní spojnicí ze západu na východ Rhovanionu přes Velký zelený hvozd (později Temný hvozd). ... Postavili ji trpaslíci z Khazad-dûm pro kontakt se svými koloniemi ve východním ... více»
 13. leden 2023
Přilétá drak
Přilétá drak
Šmak přilétá do Esgarothu více»
 13. leden 2023
Narvi
Narvi byl jeden z nejslavnějších trpasličích řemeslníků. Žil ve Druhém věku v době největší slávy Khazad-dûm a úzké spolupráce s elfy z Eregionu. ... Spřátelil se s elfským pánem Celebrimborem, který byl také vynikající řemeslník, a společně vyrobili Durinovy dveře ... více»
 13. leden 2023
Okřídlená obluda z Mordoru
Okřídlená obluda z Mordoru
Okřídlená obluda z Mordoru s černokněžným králem více»
 11. leden 2023
Samův semenáček mallornu
Samův semenáček mallornu
Semenáček mallornu, který Sam vysadil ze semene od Galadriel na Oslavové louce více»
 11. leden 2023
Durinovy dveře
Durinovy dveře neboli Západní brána byl vchod do Khazad-dûm ze západní strany, od Eregionu. Dveře byly umístěny ve Zdech Morie, strmé skalní stěně v údolí říčky Sirannon na západní straně hory Celebdil. ... Dveře byly vyjádřením spolupráce trpaslíků z Durinova lidu v ... více»
 11. leden 2023
Durinovy dveře se otevírají
Durinovy dveře se otevírají
Durinovy dveře se otevírají pro Společenstvo prstenu více»
  9. leden 2023
Bór
Bór byl náčelník jedné skupiny lidí zvaných Východňané v Prvním věku, kteří přišli přes Ered Luin do Beleriandu později než Tři domy Edain. Měl tři syny, Borlacha, Borlada a Borthanda. Dali se se svým lidem do služeb Fëanorových synů Maedhrose a Maglora. ... V bitvě Nirnae více»
 13. prosinec 2022
údolí Anduiny
Údolí Anduiny je označení pro rozlehlou oblast podél horního a středního toku řeky Anduiny, zhruba mezi Mlžnými horami a Temným hvozdem. Oblastí prošlo mnoho národů a během historie Středozemě byla osídlena elfy, lidmi i hobity. ... Nejsevernější částí údolí Anduiny byla ... více»
 10. prosinec 2022
Galadriel: "Re: Tolkien"
téma: Rozebírání různých více či méně filozofických problémů
Ten pocit, když si uvědomíte že Tolkien pomohl vzniku Cosplay festivalů a vlastně i filmů inspirovaných jeho příběhy, například Ranger(inspirováno příběhem Berena a Lúthien), Born of Hope(Aragorn), Horn of Gondor(Cirion a Eorl - v tomto filmu hrají Češi), Battles at the Ford of ... více»
 10. prosinec 2022
Galadriel: "Tolkien"
téma: Rozebírání různých více či méně filozofických problémů
Co si myslíte o tom, že Tolkien díky svým knihám pomohl fanouškům 'žánru meče a magie'(tenkrát se tak označovaly fantasy knihy) s tím, že přiznali, že se jim tyhle knihy líbí? více»
 10. prosinec 2022
Galadriel: "Knihy od J.R.R. Tolkiena"
téma: Obsah
Nedávno vyšla nová kniha Fall of Númenor. Ráda bych upozornila všechny fanoušky Pána prstenů a Tolkiena na bookazine Pán prstenů 100% neoficiální průvodce. více»
 28. listopad 2022
Denethor (král Laiquendi)
Denethor byl král Laiquendi, Zelených elfů. Byl synem Lenwëho, krále Nandor. ... Nandor douho žili v údolí Anduiny. Staletí před prvním východem Slunce se ale začali množil skřeti a další Morgothovy nestvůry. Nandor se doslechli o moci a ochraně krále Thingola v Doriathu a tak ... více»
 25. listopad 2022
Dor-lóminská dračí přilba
Dor-lóminská dračí přilba
Dor-lóminská dračí přilba více»