Encyklopedie


Bílá rada

White Council


Bílá rada byla rada moudrých osob ve Středozemi, která se scházela nepravidelně podle potřeby a jejím cílem bylo sjednocovat a koordinovat síly Západu a svobodných národů v boji proti Sauronovi.

První Bílá rada je zmiňována už ve Druhém věku. Sešla se asi v roce 1701, po skončení války Saurona a elfů, ale není jisté, jestli to byla jednorázová událost, nebo se rada scházela opakovaně. Jejími členy byli s jistotou Gil-galad a Elrond (protože právě při té příležitosti Elrond od Gil-galada dostal prsten Vilyu) a pravděpodobně také Galadriel, případně další významní elfové.

Bílá rada, o které se v histoorii Středozemě píše nejčastěji, však vznikla až ve druhé polovině Třetího věku, když začala hrozba Saurona opět růst. Oficiálně první setkání Bíle rady svolala Galadriel roku 2460, poté co se Sauron vrátil do Dol Gulduru a skončil Ostražitý mír (přestože některé dřívější činy, jako Gandalfův průzkum Dol Gulduru v roce 2063, mohly být výsledkem porady v podobném okruhu).

Jako členové této rady jsou zmiňováni:

Ale kromě toho se k nim připojovali, ať už pravidelně, nebo jednorázově, další významní páni Eldar (mohli to být například Celeborn, Glorfindel, Thranduil, Erestor) a možná také čaroděj Radagast.

Z letopisů víme o čtyřech setkáních Bílé rady v letech 2463, 2851, 2941 a 2953 (ale možná jich bylo více).

Na prvním setkání Bílé rady v roce 2463 se uvažovalo o tom, kdo bude její hlavou. Galadriel navrhovala Gandalfa, ale ten to odmítl, a tak byl místo něj zvolen Saruman (který Gandalfovi nikdy nezapomněl, že to původně měl být on).

V roce 2851 se Rada sešla v Roklince. Gandalf, který v předchozím roce opět tajně navštívil Dol Guldur a zjistil, že tam skutečně sídlí Sauron, vybízel k tomu, aby Bílá rada na Dol Guldur zaútočila. Saruman však takovou akci zamítl, neboť sám začal tajně toužit po nalezení Jednoho prstenu a doufal, že když bude Sauron ponechán v klidu, Prsten se sám odhalí. Na této schůzce Rady se také Saruman posmíval Gandalfovi pro jeho kouření dýmkového koření a lásku ke Kraji a hobitům, ale vzbudilo to v něm samotném zvědavost, a tak se tajně začal o Kraj zajímat sám.

V roce 2941 se Rada konečně shodla na útoku na Dol Guldur. Sauron souhlasil, protože zjistil, že Sauron sám začal pátrat po Jednom prstenu ve vodách Anduiny, což mu chtěl znemožnit.

V roce 2953 se uskutečnila poslední schůzka Bílé rady, nasledně poté, co se Sauron roku 2951 otevřeně prohlásil pánem v Mordoru. Vedla se tu debata o Prstenech moci a Sauron tvrdil, že zjistil, že Jeden prsten odputoval Anduinou do moře, čímž načas sklidnil Gandalfovy obavy ohledně Bilbova prstenu.

Poté se již Bílá rada znovu nesešla, přestože nebezpečí Saurona rostlo. Saruman se opevnil v Orthanku a přestože jeho zrada nevyšla najevo dříve než v roce 3018, už se porad Moudrých neúčastnil.

Roku 3018 se uskutečnila Elrondova rada, která částečně na Bílou radu navázala a z původních členů se jí zúčastnili Elrond a Gandalf, Círdanův zástupce Galdor, dále elfové Glorfindel, Erestor, Legolas a několik dalších, ale na rozdíl od Bílé rady také zástupci dalších národů: lidí (Aragorn a Boromir), trpaslíků (Glóin a Gimli) a hobitů (Bilbo a Frodo (a spolu s ním tajně Sam, který nebyl pozván)). Tato rada řešila především co udělat s Jedním prstenem, který byl předložen nositelem Prstenu, Frodem, a rozhodla o sestavení společenstva Prstenu a zničení prstenu v Orodruině.



zpět