Encyklopedie


Tom Bombadil

Forn, Iarwain Ben-adar, Orald


Tom a Zlatěnka
Starý brach Tom Bombadil, to byl chlapík dobrý, boty míval žluťoučké, kabát jasně modrý, (...) Když mu mezi lekníny spadla dlouhá brada, připlavala Zlatěnka, vodní žínka mladá, zatahat ho za vousy. Tom se z břehu svalil, bublal, cákal, polykal, říční vodu kalil.

Tom Bombadil byla záhadná postava žijící ve Starém hvozdě. Dříve ale možná bydlil i jinde. Mluví se o něm jako o nejstarší bytosti v Ardě, ale o jeho původu či příslušnosti k nějaké známé skupině není známo nic. Může být sám Eru, může být i jeden z Ainur, může být i zcela jiným druhem bytosti.

Měl ženu Zlatěnku, se kterou bydlel v domku pod kopcem na východním okraji Starého hvozdu.

Byl úzce spojen s přírodou a ve své vlastní zemi, jejíž hranice si sám vymezil (zahrnuje zhruba oblast Starého hvozdu a Mohylových vrchů), měl nesmírnou moc, takže bez problémů dokázal porazit zlé síly Dědka vrbáka a Mohylového ducha a dokonce ani Jeden prsten na něj neměl žádný vliv. Zároveň se ale on sám nijak nestaral o vnější svět a války proti Sauronovi pro něj neměly význam.

S různými národy, které se pohybovaly v okolních krajích se však rád stýkal a postupem času se u mnohých stal legendární figurou. Odtud pocházejí jeho různá jména mezi různými národy: Mezi elfy a Dúnadany byl znám jako Iarwain Ben-adar, mezi lidmi z Rohanu a Údolí Anduiny jako Orald, mezi trpaslíky jako Forn. Jméno Tom Bombadil pak pochází od hobitů z Rádovska, kteří s ním byli v občasném kontaktu.

Na konci Třetího věku přijal ve svém domě Froda a jeho přátele, kteří zvolili cestu Starým hvozdem při svém odchodu z Kraje.zpět