Diskusní fórum

Přidání příspěvku (Geografie a historie)

Jméno:
Předmět:
Text:
Smajlíci
Very Happy Smile Sad Surprised
Mad Razz Embarassed Crying or Very sad
Shocked Confused Cool Laughing
Evil or Very Mad Twisted Evil Rolling Eyes Wink
Thumbs up Thumbs down Idea Arrow
Exclamation Question Thumbs up Thumbs down

Ochrana před spamem
Aby mohl být váš příspěvek vložen, napište prosím (číslem) výsledek jednoduchého příkladu "šest a jedna":


Původní příspěvek:
Neral
31.12.2013 11:49:40 id5105 Re: Pozorovatel  

Ono ani u těch balrogů se podle mě nedá přímo říct, že by byli stvořeni Melkorem. Šlo původně o maiar s ohnivou "povahou" (podobně jako Arien), kteří se na počátku přidali k Melkorovi a vzali na sebe na trvalo podobu ohnivých démonů.

Ten pozorovatel je buďto byl něco podobného, tedy mocný duch, maia, který na sebe vzal takovou podobu, anebo bytost "stvořená" Melkorem (ve smyslu přetvořená z nějakého jiného živého tvora, protože Tolkien říká, že zlo samo nemůže stvořit, ale že na konci Jara Ardy změnil Melkor mnoho zvířat na nestvůry). Nebo třeba půl na půl právě jako ta Odula, která byla dcera velké Ungoliant a nějakého menšího pavouka.

Za pozornost stojí také Gandalfova zmínka, když vypráví o svém boji s balrogem: Hluboko, hluboko pod nejhlubšími slujemi trpaslíků hryžou svět bezejmenní tvorové. Ani Sauron je nezná. Jsou starší než on. Co jsou zač takoví tvorové? A jak můžou být starší než Sauron, když sám Sauron je starší než svět? Snad jen ve smyslu, že byli ve Středozemi dříve než Sauron, což je samo o sobě dost zajímavé...