Úvodník

1. prosinec 2021 - Dnes si připomínáme jedno skvělé výročí: Angrenost slaví narozeniny, je tomu právě dvacet let, co jsem tento web 1. prosince 2001 spustil.

Je to skoro neuvěřitelné, že je tu Angrenost už dvacet let. Je to větší část mého života: když jsem Angrenost spustil, bylo mi šestnáct let a od té doby se toho v mém životě hodně změnilo, leccos jsem zažil a především jsem se oženil a narodily se mi tři děti. To je také snad pochopitelný důvod pro to, že se už Angrenostu nevěnuju tak jako za starých časů.

Přesto mám tenhle web rád a dnešní výročí je dobrou příležitostí si to připomenout.

více...

Novinky

 
12. srpen 2022: Nůž ve tmě
Nůž ve tmě
Černokněžný král útočí na Froda v dolíku pod Větrovem více»
 
12. srpen 2022: Tevildo
Tevildo
Tevildo, kníže koček – postava z Knihy ztracených pověstí (nejstarší verze příběhů Silmarillionu), kde vystupuje v příběhu o Tinúviel a hraje podobnou roli, jako v pozdější verzi ... více»
 
11. srpen 2022: Tar-Ancalimon
Tar-Ancalimon byl čtrnáctý král Númenoru. Byl synem krále Tar-Atanamira. Narodil se roku 1986 za vlády svého děda Tar-Ciryatana; v době, kdy Númenorejci začali budovat své kolonie ve ... více»
 
11. srpen 2022: Eärendilův znak
Eärendilův znak
Eärendilův znak (podle kresby J. R. R. Tolkiena) více»
 
11. srpen 2022: Tar-Ciryatan
Tar-Ciryatan byl dvanáctým králem Númenoru. Byl synem krále Tar-Minastira. Narodil se roku 1574 za války vládnoucí královny Tar-Telperiën. Jméno Ciryatan znamená quenijsky "Stavitel ... více»
 
10. srpen 2022: Tar-Telperiën
Tar-Telperiën byla desátá v řadě králů Númenoru a druhá vládnoucí královna. Byla nejstarším dítětem krále Tar-Súriona. Narodila se roku 1320 D. v., za vlády svého děda, ... více»
 
10. srpen 2022: Gil-galadův štít
Gil-galadův štít
Gil-galadův štít více»
 
8. srpen 2022: Tar-Ancalimë
Tar-Ancalime byla sedmou vládkyní Númenoru a první vládnoucí královnou. Byla dcerou krále Tar-Aldariona a královny Erendis. Narodila se roku 873 Druhého věku, za vlády svého děda ... více»
 
8. srpen 2022: Tar-Anárion
Tar-Anárion byl osmým králem Númenoru. Byl jediným synem první vládnoucí královny Tar-Ancalimë. Narodil se roku 1003 Druhého věku, za vlády svého děda Tar-Aldariona. ... Tar-Anárion ... více»
 
8. srpen 2022: Zima v Kraji
Zima v Kraji
Zima ve vesnici Ouškov v Západní čtvrtce více»
 
1. srpen 2022: Tar-Súrion
Tar-Súrion byl devátý král Númenoru. Byl třetím dítětem a nejstarším synem krále Tar-Anáriona. Narodil se roku 1174, za vlády své babičky, první vládnoucí královny Tar-Ancalimë. ... více»
 
1. srpen 2022: Zvědavý lišák
Zvědavý lišák
Lišák procházející lesem za vlastními záležitostmi se na několik minut zarazil a čenichal. ... více»
 
31. červenec 2022: Skončila anketa ' Jaký je váš nejoblíbenější král elfů (napříč všemi věky)?'
Výsledky vypadají takto: 'Fingolfin - velekrál Noldor ve Středozemi' - 29%; 'Finrod Felagund - král Nargothrondu' - 24%; 'Gil-galad - velekrál Noldor' - 15%; 'Thranduil - král elfů v Temném hvozdu' - 12%; 'Finarfin - král Noldor ve Valinoru' - 5%; 'Turgon - král Gondolinu, velekrál Noldor' - 4%; 'Finwë - král Noldor ve Valinoru' - 3%; 'Fingon - velekrál Noldor ve Středozemi' - 2%; 'nějaký jiný' - 2%; 'Elwë - král Sindar v Doriathu' - 2%; 'Orodreth - král Nargothrondu' - 1%; 'Olwë - král Teleri v Alqualondë' - 1%; 'Ingwë - král Vanyar' - 1%;
 
28. červenec 2022: Tar-Atanamir Veliký
Tar-Atanamir byl třináctý král Númenoru. Byl synem krále Tar-Ciryatana. Narodil se roku 1800 D. v. za vlády svého děda Tar-Minastira. ... Stal se králem po abdikaci svého otce Tar-Ciryatana ... více»
 
28. červenec 2022: Tar-Alcarin
Tar-Alcarin byl sedmnáctým králem Númenoru. Byl synem třetí vládnoucí královny Tar-Vanimeldë a jejího manžela Herucalma, potomka krále Tar-Atanamira. Tar-Alcarin se narodil roku 2406 D. ... více»
 
28. červenec 2022: Ar-Adûnakhôr
Ar-Adûnakhôr byl dvacátý král Númenoru. Byl synem krále Tar-Ardamina. Narodil se roku 2709 D. v., za vlády svého praděda Tar-Alcarina. ... V době jeho života už většina Númenorejců s ... více»
 
27. červenec 2022: Haldar
Haldar byl muž z Haladin, Druhého domu Edain. Byl synem Haldada a bratrem Haleth. Měl syna Haldana. ... Poté, co tento lid přišel do Beleriandu, žil roztroušeně v Thargelionu a neměl ... více»
 
19. červenec 2022: Edhellond
Edhellond byl elfský přístav v Gondoru, v oblasti Belfalasu při ústí řeky Morthondy do zátoky Cobas. ... Založili ho v Prvním věku Falathrim, tedy Sindar z Falasu, poté co Morgothovy ... více»
kanál Atom Atom
Stezka na Amon AnwarŠmak nad Osamělou horouMorgulduinaModré horyOsgiliath

Info

Vítám vás v Angrenostu

Jak jistě nemusím dvakrát zdůrazňovat, právě jste zavítali na web věnovaný úžasnému světu, který vytvořil profesor Tolkien. Angrenost si klade za cíl být dobrým zdrojem informací o tomto světě - nesnaží se být úplně všeobsahující (to by dost dobře nešlo), ani se nespecializuje výhradně na nějaký konkrétní aspekt Tolkienova světa (takových stránek je mnoho); najdete tady prostě ty věci, které mě nějak oslovily a o kterých jsem usoudil, že by stály za zpracování. Nicméně mezi tím, co tady najdete je myslím několik záležitostí, které jsou opravdu ojedinělé a nejspíš je v podobném provedení nenajdete nikde jinde. Taky jsem si s nimi dal docela dost práce. Mám na mysli například geografickou encyklopedii Středozemě včetně mapek ke každému místu, česko-quenijský a quenijsko-český slovník, dynamickou mapu, nebo třeba ilustrace. Abyste ale měli nějakou celkovou představu, na co všechno zhruba můžete na Angrenostu narazit, můžete se podívat na následující přehled:
 • Encyklopedie - encyklopedie míst, postav, zvířat, věcí, událostí, jazyků a různých dalších záležitostí Středozemě i celeého Tolkienova světa. Zatím tam samozřejmě není zdaleka vše, ale pomalu (ale jistě) seznam rozšiřuji. Ke každému záznamu je kratší či delší popis, záleží samozřejmě kolik se toho o daném tématu ví. A občas jsou dokonce i ilustrace. U každého místa je také mapka, která ukazuje jeho polohu v rámci Středozemě.
  Pokud se zaregistrujete jako uživatel, budete mít také možnost encyklopedii samo doplnit, to znamená rozšířit texty, které tu už jsou, případně přidat nové, podobně jako na Wikipedii. Takže pokud vám tady něco chybí, je na vás, abyste informace doplnili.

 • Galerie ilustrací - U některých míst v encyklopedii můžete najít ilustrace - vesměs mojí výrobyicon_smile.gif. Pokud je chcete vidět všechny pohromadě, můžete se podívat do Galerie ilustrací, kde je všechny máte a u nich i odkazy zpátky na související články v encyklopedii. Doufám, že se vám budou obrázky líbit - samozřejmě že Tolkien byl velkou inspirací pro mnoho malířů, takže i na internetu můžete najít spoustu obrázků ze Středozemě a celého Tolkienova světa, z nichž mnoho je skutečně profesionálních, ale tady si zase můžete být jisti, že obrázky, které tu najdete, jsou originální a hned jinde je nenajdete.

 • Česko-quenijský a quenijsko-český slovník - Zajímá vás Quenya - vznešená elfština? Tady můžete využít on-line slovník, u se dají jednak klasicky vyhledávat slova v abecedním seznamu, ale máte také možnost napsat hledané slovo a slovník už sám vyhledá všechny výskyty a překlady; tak, jak je to na internetu běžné například u anglicko-českých slovníků. Nevím, jestli nějaký takový anglicko-quenijský slovník existuje, ale jsem si skoro jistý, že neexistuje česko-quenijskýicon_smile.gif. Tak doufám, že to oceníte, taky dalo docela práci všechno naprogramovat, a hlavně naplnit databázi. Netvrdím samozřejmě, že slovník je naprosto bez chyby; s překladem je to někdy těžké a vycházel jsem z několika zdrojů, a proto ocením případné lingvistické připomínky nebo další rozšíření slovní zásoby.

 • Diskusní fórum - po nesmělých začátcích to v poslední době k mojí radosti začalo v diskusním fóru opravdu žít. Takže ať už chcete napsat nějakou připomínku k webu, zeptat se na nějaký problém z Tolkienova světa nebo cokoliv jiného, neváhejte napsat - odpovědi se vám určitě dostane. A když už budete psát, tak se rovnou zaregistrujte. Nic vám to neudělá;-) a naopak si budete moci přidat ke svému jménu libovolný obrázek a pro registrované uživatele je tu i pár dalších vychytávek. A bude ještě víc.

 • Rozcestník - Odkazy na různé jiné stránky na téma Tolkien, Středozem, Quenya a tak dále. Není jich zatím moc, ale chystám se časem doplnit takové možnosti jako vyhledávání v odkazech, komentáře, hodnocení a podobně. A odkazy samozřejmě postupně přibývají. Ostatně můžete mě sami na nějaké zajímavé stránky upozornit.icon_wink.gif

 • Články - různé texty, týkající se Tolkienova světa. Jsou rozdělené do několika rubrik:
  Básně - Obsahuje (překvapivě) básně z Pána prstenů.
  Geografie - Mapy a různé další zeměpisné informace o Středozemi.
  Historie - Letopisy a několik úvah nad historickým vývojem v různých částech Tolkienova světa.
  Kalendáře - Kalendářní systémy Středozemě, které používali elfové, lidé a hobiti, a kromě toho také velká srovnávací tabulka jednotlivých kalendářů mezi sebou i s naším kalendářem.
  Písmo - Popis pozoruhodného psacího systému tengwar včetně ukázek použití.
  Quenya - Základní informace o jazyce pro doplnění slovníku; výslovnost, gramatika.
  Různé - ...no, tak různě;-)
  Web - Pár věcí týkajících se Angrenostu a toho, co se tu děje. Pokud se chcete o tomhle webu trochu víc dočíst, podívejte se sem.

 • Dynamické mapy - mapy, které ukazují historický vývoj Gondoru od založení Pelargiru v roce 2350 D.v. až do pádu Saurona na konci Třetího věku a Eriadoru v průběhu Druhého a Třetího věku formou flashové animace, kterou si můžete libovolně přehrávat.
Tak doufám, že vás něco zaujme a že to potom náležitě ohodnotíte v diskusním fóru. Na všechny připomínky se budu snažit odpovídat a případné problémy co nejdřív vyřešit. Pokud chcete, můžete mi i napsat mail.